Zvýšené opioidné peptidy v moči

28.01.2017 10:09

Otázka: Chcela by som Vas poprosit o pomoc pri rieseni problemu s opioidnymi peptidmi v moci u mojho syna. Syn tohto casu 4 roky, momentalne navstevuje centrum Dialog pre oneskoreny vyvin reci, hovorenej reci rozumie, slovna zasoba je. Problem je v artikulacii hlasok, slov-nezrozumitelnost. Predpokladam, ze pricinou oneskoreneho vyvinu reci moze byt prave tento problem s peptidmi. Syn je na bezlepkovej a bezkazeinovej strave, problemy s vyprazdnovanim pretrvavaju (priemerne raz za 5 dni), rozvoj slovnej zasoby sa zlepsil, ale artikulacia reci sa nezlepsuje. ako by sa dali upravit hodnoty peptidov v moci, poskytnut radu vo vyzive, pripadne kto by nam vedel poradit, pomoct nasmerovat k nejakym specialistom.

 

Dobrý deň prajem,

V rámci výskumu autizmu a problémov, ktoré trápia deti s autizmom (vrátane problému s rečou), sa skúma i účinok GFCF diéty.  Očakávalo sa, že diéta s vylúčením lepku a kazeínu (GFCF diéta), ktoré sú hlavným zdrojom opioidných peptidov navodí ich pokles v krvi a zlepšenie stavu dieťaťa. Ani najnovšie výskumné štúdie uverejnené v rokoch 2015 a 2016 žiaľ nepreukázali jednoznačne priaznivé účinky diéty na hladiny opioidných peptidov, či na správanie detí s autizmom. Inými slovami, napriek dodržiavaniu diéty, u mnohých detí hladiny opioidných peptidov nepoklesli a správanie sa neupravilo. Aj mnohé zdravé deti majú vysoké hladiny opioidných peptidov a sú bez akýchkoľvek problémov.

Niektorí rodičia detí s autizmom pri podávaní GFCF diéty spozorovali u svojho dieťaťa isté zlepšenie. Zatiaľ však nepoznáme vysvetlenie, prečo u niektorého dieťaťa nastane zlepšenie stavu a iného nie, preto nie sú známe ani objektívne kritériá, ktoré by nám uľahčili rozhodovanie o tom, či je diéta pre konkrétne dieťa vhodná alebo nie. 

Tým, že ste sa rozhodli pre diétu, urobili ste maximum pre to, aby ste znížili opioidné peptidy. Iná forma intervencie na ich zníženie nie je známa. Hoci opioidné peptidy má Váš synček stále vyššie, počas diéty ste zaznamenali rozvoj slovnej zásoby. Skúste teda i naďalej pokračovať v diéte. Lekár by mal pri pravidelných prehliadkach vyšetriť, či vzhľadom na obmedzenia vo výžive chlapčekovi nechýbajú niektoré živiny.

Najúčinnejšou liečbou problémov s rečou je logopedická intervencia , veľmi dobre, že navštevujete logopedické centrum. Domnievam sa, že by bolo vhodné obrátiť sa i na detského psychológa a poradiť sa, ako zvládať hnev a vykrikovanie. Hoci nepredpokladáte autizmus,  psychológ by Vás usmernil, či je potrebné absolvovať aj vyšetrenia aspoň na vylúčenie autizmu.

Čo sa týka problému so zápchou, prosím pozrite predchádzajúcu otázku.

MUDr. Katarína Babinská, PhD., MSc.